Recenze-filmu-Alibi-na-klic

Alibi na klíč – recenze

Alibi na klíč – návrat francouzská kinematografie

V posledních letech se obliba ve francouzských filmech opět zvyšuje, a tak po komediálním dramatu I dva jsou rodina (Demain tout commence) se v kinech objevila bizarní komedie Alibi na klíčtrailer můžete zhlédnout zde.

Film Alibi na klíč, v originále Alibi.com, byl uveden do kin v říjnu 2017. Jedná se o třetí film pod taktovkou režiséra Philippa Lacheau, jež se ve Francii proslavil hlavně díky režii svého prvního filmu Babysitting, který do českých kin uveden nebyl a jeho volného pokračování Léto All Exlusive, který již mohli shlédnout i čeští diváci v kinech. V hlavních rolích se objevil sám režisér a scénárista Philippe Lacheau a sekundovala mu u nás známější Élodie Fontan, kterou můžete znát z úspěšné komedie Co jsme komu udělali? V originále Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?

Synopse

Hlavní hrdina Grégory Van Huffel byl v mládí zklamán nevěrou svého otce, která vedla k neštěstí celé rodiny. A tak se v dospělosti rozhodl založit firmu Alibi.com, která uchrání všechny od kruté pravdy. Ať už potřebujete alibi na aférku, jít na fotbal místo rodinné večeře nebo jen nejít do práce, agentura Alibi na klíč vše zařídí a nikdo nic netuší. Vše se ale zamotá, když se Greg bláznivě zamiluje do okouzlující právničky Florence.  Ta jeho lásku opětuje, ale z principu nesnáší lhaní, a tak se Greg rozhodne zatajit, čím se zabývá. Tím bohužel, ale problémy nekončí, jen přibývají. Když se jde seznámit s rodiči Florence, zjistí že její otec byl jedním z jeho nedávných klientů. Ten se na víkend chce vydat za svou mladší milenkou a Greg mu připravil vynikající alibi. Aby se neprozradili, musí oba pokračovat ve změti složitých lží a bláznivé události jsou na spadnutí.

Francouzská komedie Alibi na klíč

Alibi na klíč se svou úspěšností řadí mezi divácky oblíbené francouzské filmy posledních let, které se dostávají i Česka. Alibi na klíč obsahuje, jak je již pro francouzské komedie typické, jemný až černý humor. Oproti filmu Nedotknutelní (Intouchables) může působit, že se inspiroval někdy až nevkusným humorem z amerických komedií. Avšak Phillipe Lacheau dokázal tuto nerovnováhu mezi tradiční francouzskou komedii a americkým klišé, vyrovnat nejen nenuceností dialogů, ale i přirozenou plynulostí děje, který filmu dodává správnou razanci.

Film se může zdát až příliš inspirovaný obdobným francouzským snímkem (K)lamač srdcí (L’Arnacouer) z roku 2010, ale tam kde se Klamač srdcí profiloval jako romantický film, je Alibi na klíč dotažen do určité absurdity. Phillipe Lacheau odvedl skvělou práci a chemie mezi ním a Élodie Fontan funguje bezchybně. Ačkoliv se film jeví jako čistá komedie, některé důležité myšlenky jsou, pod někdy až nevhodným humerem, umně skryty. Film si zaslouží naši pozornost nejen kvůli nové éře francouzských filmů, ale i díky nevtíravým myšlenkám o životě.

 

1 komentář: „Alibi na klíč – recenze

  1. Dokonalý! Naprosto dokonalý! Koukali jsme s klukem a dost jsme se pobavili. Díky za super tip 🙂

Napsat komentář