Výstava – Nervous trees: Krištof Kintera

Nervous trees – nervózní hlavonožci

Před několika dny jsme se vydali podívat na novou výstavu Nervous trees Krištofa Kintery do Pražského Rudolfina. Na výstavě se můžete těšit na nervózní stromy, pyramidu praček i s prádlem, a polystyrenovou horu, která místnost doslova zasněžila.

Kintera je jedním z nejslavnějších soiučasných českých umělců. Kintera propojuje nejen různé druhy výtvarného umění s performativním, ale jeho díla mají přesah až do sociálně kritický. Je autorem festivalu 4+4 dny v pohybu a je oblíbený pro svá mechanicky náročná díla.

Krištofa Kitneru můžete znát například díky pomníku Memento mori pod Nuselským mostem, z obrácené pouliční lapmy, která má symbolizovat věčné světlo nebo pomníku Bike to heaven věnovaný Janu Bouchalovi.

Rychlost a špína velkoměsta

Krištof Kintera se vyznačuje vtipným a drzý stylem, a ani tato výstava nevybočuje z řady jeho děl. Výstava Nervous trees zahrnuje Kinterovy nápady a vize za posledních pět let. Z ateliéru v Modřanech jí stěhovalo pět kamiónů. K vidění jsou popadané lustry, město z kabelů a spojů, místnosti plné lián z kabelů, podupávající stromy z větví a glóbů, kteří se pohybují okolo nekončících věží z cementu, laboratoř šíleného vědce a botanika, kterou můžete pozorovat i z nainstalovaného lešení. Dále se dostanete k již zmíněné pyramidě z praček, jejíž bubny vyluzují tolik rámusu, až se zaměstnancům Rudolfina třesou panty od dveří. Všemu dominuje rychlost a špína velkoměsta.

Stá výstava galerie Rudolfinum

Stá výstava galerie Rudolfinum se musím říct opravdu povedla. V Rudolfinu jsme loni navštívili výstavu Loni v Marienbandu, která mě osobně tolik nezaujala. V poslední době se Nervous trees stali oblíbenou tématikou snad všech instagramů, kdo by se neztotožnil s vystresovanými stromy nebo se nezděil při neustálém praní prádla.

Pro svůj veliký úspěch byly Nervous trees prodlouženy o měsíc, až do 27. prosince. Všem, kdo se ještě na ni nebyli podívat, ji vřele doporučuji, vstupné je zdarma!

Vystava-Nervous-trees-Kristof-Kintera

Vystava-Nervous-trees-Kristof-Kintera

Vystava-Nervous-trees-Kristof-Kintera

Napsat komentář